Čína se dostala do trojky největších výrobců zbraní

Čína se dostala do trojky největších výrobců zbraní

Do trojice největších světových vývozců zbraní se nově dostala Čína, která za poslední čtyři roky zvýšila svůj podíl na celosvětovém trhu na pět procent. Největšími zbrojními exportéry jsou ale i nadále Spojené státy a Rusko, které dohromady ovládají přes polovinu trhu. Ve své nejnovější zprávě to uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

V letech 2010 až 2014 se podle SIPRI objem obchodu se zbraněmi celosvětově zvýšil o 16 procent. Obrovský nárůst zaznamenala právě už zmiňovaná Čína, kde se oproti předchozímu období let 2005 až 2009 vývoz zbraní zvedl o 143 procent. Nejlidnatější země světa byla v rozmezí těchto let na devátém místě žebříčku se třemi procenty podílu na celosvětovém prodeji. 

Podíl Pekingu vzrostl podle údajů SIPRI v souvislosti s produkcí moderních stíhacích letounů čtvrté generace, malých válečných lodí a relativně levných, avšak spolehlivých zbraní používaných v konfliktech po celém světě. Čína v současnosti prodává výzbroj do 35 zemí světa, nejvíce do Pákistánu, Bangladéše a Barmy.

Čína si nevybírá

Mezi výhody Číny patří podle analytiků vedle příznivých cen jejích zbrojních výrobků také ochota jednat s autokratickými vládami, s nimiž má Západ v některých případech problém a není ochoten jim zbraně poskytovat. Na seznamu čínských kontraktů z posledního období figuruje například dodávka obrněných vozidel a cvičných letounů do Venezuely, malých válečných lodí do Alžírska či bezpilotních letounů do Nigérie.

Podle některých expertů uzavřel Peking kontrakty i se Severní Koreou nebo Íránem, které prý disponují čínskými kybernetickými technologiemi. 

Vývoz zachraňuje průmysl

Zbrojnímu trhu ale dál neohroženě vládnou USA, které se na něm podílí 31 procenty, a Rusko s podílem 27 procent. V pětce největších zbrojních exportérů jsou dále Německo a Francie. Prvně jmenovaná země ale rychle ze své pozice ustupuje, a poslední čtyři roky se vývoz zmenšil o 43 procent.

„Spojené státy dlouhodobě vnímaly vývoz zbraní jako zásadní nástroj zahraniční politiky a bezpečnosti, ale v posledních letech jej stále více potřebují k tomu, aby udržely úroveň produkce zbrojního průmyslu ve chvíli, kdy klesají vládní výdaje na zbrojení,“ uvedla ředitelka sekce výdajů na zbrojení SIPRI Aude Fleurantová.

Zbrojí i další asijské země

V žebříčku největších dovozců zbraní na prvním místě figuruje Indie následovaná Saúdskou Arábií, Čínou a Spojenými arabskými emiráty. V první desítce jsou ještě tři další asijské země - Pákistán, Jižní Korea a Singapur - což podle expertů znamená, že také díky tamnímu hospodářskému růstu tyto státy do výbavy svých armád stále více investují.

Silně zbrojí také Afrika. Dovoz se za poslední čtyři roky zvýšil o 45 procent. Nejvíce zbraní za zahraničí nakoupilo Alžírsko, následované Marokem. To dovoz zvýšilo jedenáctinásobně.

Dovoz zbraní do Evropy naproti tomu za poslední čtyři roky o třetinu klesl. Analýza SIPRI ale naznačuje, že tento vývoj by mohl už brzy zvrátit konflikt na Ukrajině. 

Zdroj: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cina-se-dostala-do-trojky-nejvetsich-vyrobcu-zbrani-1171836​