Čínské firmy vybírají peníze, aby si koupily italský fotbalový klub AC Milán

Čínské firmy vybírají peníze, aby si koupily italský fotbalový klub AC Milán
  • Berlusconi vyjednává o prodeji klubu s hongkongským miliardářem.
  • Velké asijské firmy chtějí prý zaplatit za klub polovinu z miliardy eur, zbytek plánují vybrat pomocí crowdfundingu.
  • Číňané se o investice do evropského fotbalu obecně zajímají.

Svéráznou formu crowdfundingu, tedy výběru peněz od více zdrojů, zvolili Číňané, kteří mají zájem o koupi italského fotbalového klubu AC Milán. Podle Fu Yixianga, viceprezidenta Italsko-čínské obchodní komory, několik čínských firem (a jedna thajská) dává dohromady miliardu eur, aby si italský klub koupily. Informaci přinesla agentura Nová Čína.

Zájem o koupi slavného italského klubu, který se ale zmítá v hospodářské krizi a v aktuální tabulce italské ligy je na osmém místě, mají čtyři velké firmy - internetový prodejce Alibaba, telekomunikační gigant Huawei, realitní developer Wanda a výrobce nápojů Wahaha. Pátým má být blíže neurčená thajská společnost.

Plán je podle Fua následující: firmy zaplatí polovinu z potřebné částky a druhá polovina se vybere pomocí crowdfundingu, kde by cena jedné akcie neměla přesáhnout ekvivalent deseti tisíc yuanů (1600 dolarů). Podle Fua je koupě klubu dlouhodobě dobrou investicí, na které nelze prodělat.

Dosavadním majitelem AC Milan je expremiér Silvio Berlusconi. Ten už přiznal, že vyjednává o prodeji klubu s hongkongským miliardářem Richardem Leem.

Číňané mají o evropské kluby zájem, i když skupina Wahaha už minulý týden odmítla spekulace, že má o koupi klubu zájem.

Huawei už je sponzorem několika evropských klubů, jako je francouzský PSG, španělský Atletico Madrid nebo londýnský Arsenal. Údajně by měl v budoucnu sponzorovat i nejlepší polský klub Legie Varšava.

Wanda Group už koupila dvaceti procentní podíl ve španělském klubu Atletico Madrid. Jiná čínská firma, Tech Pro Technology Development, listovaná na burze v Hongkongu, vyjednává s francouzským Peugeotem o koupi klubu Sochaux.

Zdroj: http://zahranicni.ihned.cz/c1-63831370-cinske-firmy-vybiraji-penize-aby-si-koupily-italsky-fotbalovy-klub-ac-milan