Čínský byznysmen z Afriky se zajímá o investice v Česku

Čínský byznysmen z Afriky se zajímá o investice v Česku

V Česku se začínají objevovat Číňané, kteří zde mají zájem investovat své peníze. Nedávno přijel do Prahy například Dabing Chen, který ovládá Chenshia Group, skupinu společností podnikajících v hornictví, zemědělství či v realitách. Zajímá se zde údajně o firmy, jež by mohl koupit – jde mu prý o investice zhruba od dvou stovek milionů eur výše, tedy projekty v řádu miliard korun.

V Praze se Dabing zúčastnil založení skupiny nazvané Czech China Entrepreneurs Forum (Česko-čínské podnikatelské fórum). Podle tvůrců fóra jde o neziskovou organizaci, která má posilovat česko-čínské obchodní vztahy. Jinak řečeno jde o skupinu, kde se mají setkávat vybraní čeští a čínští podnikatelé a dohadovat tam své případné obchody.

Dabing se tu v lednu setkal se šéfy a majiteli některých velkých firem, například Leošem Novotným, majitelem Leo Expressu. Na seznamu pozvaných byl i majitel strojírenské firmy Vítkovice Holding Jan Světlík, majitel firmy Brano Pavel Juříček či několik bankéřů.

Kam ale přesně chce Dabing investovat, zatím není jasné. Podle ředitele nového fóra Tomáše Hülleho se zajímá o energetiku, infrastrukturu a nemovitosti. A investice neoznámí hned, protože dohadování o nich nějakou dobu trvá. U větších projektů se to podle některých zpráv může protáhnout na dva roky či déle.

Dabing Chen působí hlavně v Africe, zejména v Jihoafrické republice. I když je považován za velmi bohatého člověka, sám by na investice, o nichž se v souvislosti s ním mluví, neměl. Prý zastupuje další investory, kdo přesně za ním stojí, ale není jasné.

Dabing působil v osmdesátých letech na vysokých postech v čínském státním farmaceutickém a chemickém průmyslu. Zřejmě tam se seznámil s lidmi, kteří začali po uvolnění komunistických restrikcí v Číně podnikat. Nyní mají peníze a chtějí je investovat mimo Čínu. Údajně mají zájem o "strategické", už rozběhnuté podniky.

Pro Českou republiku to může být dobrou i špatnou zprávou. Na jednu stranu ekonomika potřebuje zahraniční investory, na druhou stranu není jisté, zda nepůjde jen o formu uložení peněz či získání know-how z těchto podniků, nikoli jejich rozvoj, varuje jeden z odborníků na ekonomické styky s Čínou, který si nepřál být jmenován.

Zdroj: Hospodářské Noviny, autor Marek Hudema, 15. 2. 2015 19:39 (aktualizováno: 16. 2. 2015 09:24)